TYGRYS NR 131, JEDYNY TAKI OKAZ NA CHODZIE

56 ton stali, 120 mm pancerza, ponad 8 m długości, wysokość niemalże 3 m, legendarna 88-ka, 1355 egzemplarzy i tylko jeden obecnie na chodzie. Tygrys znów wyjedzie na światło słoneczne by cieszyć oczy kilkudziesięciu tysięcy fanów broni pancernej.

Tysiące fotografii, niezliczone filmy dokumentalne o broni pancernej, filmy fabularne z marnymi podróbkami, walka z modelem do sklejania, tak rodziła się legenda w umyśle każdego miłośnika czołgów. Nic dziwnego, że wielu z Nas chce obejrzeć Pzkpfw VI na żywo, a najlepiej usłyszeć także jego ryk. Taka okazja nadarza się kilka razy do roku, niestety nie w Polsce, a na wyspach brytyjskich, gdzie znajduje się jedyny jeżdżący obecnie egzemplarz.

tygrys-tigerday-czolg

Tak było rok temu, podobnie będzie również za kilka tygodni. Fot. www.worldoftanks.eu

Podobnie jak w poprzednim roku, także i w tym w muzeum czołgów w Bowington zaprezentowany zostanie Tygrys o numerze bocznym 131. Jest to jeden z pierwszych egzemplarzy, które Hitler posłał do boju na przełomie 1942 i 43 roku. Jedyny obecnie na świecie jeżdżący egzemplarz został schwytany przez Anglików w Tunezji w kwietniu 1943 roku. Mieli o tyle szczęścia, że pojazd był niemalże w 100 % sprawny technicznie. Podobno załoga niemiecka spanikowała. Sam król Edward VIII oraz premier Winston Churchill pofatygowali się do Tunezji aby obejrzeć zdobycz.

Zaraz później pojazd wysłano do Anglii w celu prześwietlenia każdej śrubki. Efektem analizy był podręcznik opisujący sposoby wykluczenia tej groźnej broni z walki. Trochę rozpisałem się o samej maszynie, ale nie piszę kiedy odbędzie się święto tygrysa. Tegoroczny Tiger Day planowany jest na 5.04. (sobota). Oprócz Tygrysa będzie można obejrzeć również inne maszyny tamtej epoki: Matilda II, Pzkpfw III, T-34 (z orzełkiem 😉 ) Sherman. Nad panzerami czuwać będzie Leopard. Teraz zapraszam na krótki filmik przedstawiający najważniejszą atrakcję Tiger Day. Szczegóły odnośnie imprezy możecie obejrzeć tutaj

Modelstory 20 lutego 2014 GŁÓWNA, NIUSY