T-54 ZNÓW NA CHODZIE?

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu nie zwalnia. Wydaje mi się, że już tak w tym roku pisałem ale co zrobić jeśli co jakiś czas rusza w tej placówce remont kolejnego czołgu? Parę miesięcy temu w ręce specjalistów wpadły Pzkpfw III Ausf. N oraz Centaur. W tym tygodniu rozpoczął się remont T-54.

Jak można wyczytać na stronie placówki, jest to jedyny w naszym kraju egzemplarz T-54. Co ciekawe czołg ten trafił do Polski na testy, zanim PRL wykupił od Związku Sowieckiego licencję na produkowanie tego pojazdu. Jaki jest cel remontu? Uruchomienie oraz wprowadzenie do zbioru pojazdów jezdnych muzeum. Jak tak dalej pójdzie w niedalekiej przyszłości w Poznaniu będzie można obejrzeć całkiem niezłą paradę czołgów z ubiegłego wieku.

mbp-poznan-czolg-t54

Wszystko wskazuje na to, że po remoncie T-54 będzie jeździć. fot. www.muzeumbronipancernej.pl

Na samym początku wspomniałem o innych remontach, które mają obecnie miejsce w poznańskiej placówce. Co prawda główne skrzypce w tych pracach grają specjaliści ale czym byłaby ich praca bez Waszej pomocy? Miłośnicy broni pancernej rozsiani po całej Polsce, co jakiś czas wysyłają do Poznania przesyłki, w których znajdują się elementy czołgów, a w zasadzie jednego, Pzkpfw III. Muzeum poznańskie otrzymało już w ten sposób koła nośne, a w ostatnim czasie ogniwa gąsienic, które nadjechały z Olsztyna. Z kolei Tomasz Sroczyński podesłał zeszyty Dienstvorschrift czyli instrukcje wojskowe. Dwie z nich dotyczą “trójki”. Z taką pomocą możemy być pewni, że niebawem w Poznaniu pojawi się jeżdżący Pz III.

Źródło: www.muzeumbronipancernej.pl

Modelstory 10 lipca 2014 GŁÓWNA