T-34/76 OD PODSTAW I DO TEGO Z KARTONU!

Zapiera dech w piersiach, prawda? Dla mnie model ten jest istnym majstersztykiem. Nie jest to plastyk, a znacznie lepiej oddający oryginał karton! Model ten wykonał Darek12073, a spędził przy nim cztery lata!

 

Darek nie bawi się w pół środki, woli raczej “jechać” po całości i jest krótko pisząc bezkompromisowy. Model w jego wykonaniu nie jest tylko pancerną skorupą, lecz skrupulatnie zbudowanym od podstaw pojazdem. Modelarz popracował solidnie nad każdym elementem budując silnik, przekładnie, wentylator i całą masę “bebechów” pojazdu. Nad każdym spędzał godziny aby osiągnąć efekt jaki widać na załączonych zdjęciach.

model-silnik-t34

Model nie jest wyłącznie pancerną skorupą. Zawiera większość ważnych dla pojazdu podzespołów. Silnik, skrzynię biegów, transmisję oraz inne “bebechy”. fot Darek 12073

Braki uzupełniał konsultując się z innymi modelarzami. Robił przeróbki, a podczas prac dyskusja toczyła się nawet o fakturę powierzchni pancernego odlewu. Jeśli dobrze się przyjrzycie, odnajdziecie także “spawy” na poszczególnych elementach kadłuba – znak rozpoznawalny “ręki” radzieckiego robotnika czasów wojny. Sam autor wydaje się być przerażająco skromny. Kiedy zapytałem się czy mógłbym wykorzystać jego zdjęcia do artykułu na temat modelarstwa, zgodził się bez problemu. Odparł przy tym: Swoją drogą jestem trochę w szoku z tym modelem gdyż jest to dopiero mój drugi model waloryzowany, a wcześniejsze wersje w standardzie raczej były marnej jakości.

 

Jak w takim razie będą wyglądały jego przyszłe prace? Prezentowane zdjęcia pokazują dobitnie, że Darek posiada talent i pasję. Potrafi umiejętnie połączyć te dwa elementy dzięki czemu możemy cieszyć oczy takim wspaniałym modelem. Sądzę, że zgarnie on wiele nagród podczas tegorocznych konkursów modelarskich. Należy się, w końcu widać, że w czołg zostało włożone serce. Przy okazji chciałbym zaprosić Was na dwie imprezy modelarskie, które odbędą się jeszcze w tym miesiącu.

przedzial-bojowy-t34-model

Pociski, apteczka, po prostu przedział bojowy. Na kadłubie widoczne spawy oraz charakterystyczna “ręka” radzieckiego robotnika czasu wojny. fot. Darek 12073

Już w najbliższy weekend odbędzie się XI Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych w Bytomiu. Oprócz standardowej ekspozycji modeli podczas imprezy odbędą się warsztaty, podczas których zdradzane będą techniki nakładania barw na modele. Otwarcie zawodów nastąpi w sobotę o 12:45, więcej szczegółów znajdziecie tutaj. Drugą imprezą modelarską, na którą już dziś chciałbym Was zaprosić są III Gminny Konkurs Modelarski o Puchar Wójta Gminy Koszęcin. Impreza odbędzie się w dniach 28-29 III 2014 w Domu Kultury w Koszęcinie. Szczegóły odnośnie imprezy znajdziecie tutaj. Wpadajcie, naprawdę warto przyjrzeć się cackom, jak na zdjęciach z bliska.

 

No dobrze. Jeśli nadal mało Wam kartonowego “teciaka” zapraszam do obejrzenia galerii ;). Zdjęcia autorstwa modelarza kryjącego się pod pseudonimem Darek12073.

Modelstory 10 marca 2014 GŁÓWNA, MODELARSKIE