STUDZIANKI W KĘTRZYNIE PODCZAS WALKIRII

PzKpfw V Pantera (replika) vs T-34/85. Pojedynek rozpalający umysły miłośników broni pancernej nad Wisłą, będzie jedną z atrakcji Walkirii 2013. W tym roku Mazurski Piknik Militarny odbędzie się już po raz czwarty.

Mazurolandia k/Kętrzyna zamieni się w najbliższą sobotę (20 lipca) w rejon Studzianek. Wieś leżąca w rejonie tzw. przyczółka warecko-magnuszewskiego była świadkiem kilkudniowych walk w sierpniu 1944 roku. Starła się tam 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte z niemiecką 1 dywizją Pancerno-Spadochronową Hermann Goering i 19 Dywizją Pancerną. Walki trwały kilka dni, niektóre punkty przechodziły z rąk do rąk kilkukrotnie. Ostatecznie 16 sierpnia, polscy pancerniacy pokonali siły niemieckie, które uprzednio udało się zamknąć w kotle.

czolg_historia_pantera_strefa_militarna

Podczas tegorocznej Walkirii, Pantera zmierzy się z “teciakiem”. Jaki będzie wynik tego starcia? fot. Artur Sankowski, zdjęcie pochodzi z serwisu www.dobroni.pl

W najbliższą sobotę, tamte wydarzenia będzie można obejrzeć podczas jednodniowego pikniku militarnego. Główna część imprezy (inscenizacja) rozpocznie się o godzinie 17-tej.  Na widzów czeka ogrom wrażeń, a to za sprawą nadzwyczajnych przygotowań, jakie poczynili organizatorzy. Według ich zapowiedzi nad rekonstrukcją będą czuwać konsultanci, którzy pracowali przy takich produkcjach jak „Czas honoru”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „”Hans Kloss – stawka większa niż śmierć”. Rekonstruktorzy wystrzelą ponad 2000 pocisków. Bitewną aurę mają zapewnić rozmaite środki pirotechniczne. Zapowiada się więc ciekawie. W inscenizacji oprócz rekonstruktorów weźmie udział ich sprzęt. Na pierwszy plan wyjdą czołgi, czyli trzy T-34/85 i PzKpfw V Pantera. Niezbyt to dobra dla radzieckiej konstrukcji proporcja, ale przyjmijmy, że na warunki rekonstrukcji ujdzie. W warunkach frontu wschodniego należałoby szukać jeszcze sześciu “rudych”. Wówczas można byłoby liczyć na zniszczenie niemieckiego panzera 😉

Kilka godzin wcześniej, punktualnie o 12-tej, rozpocznie się przytoczony na samym początku wpisu pojedynek T-34/85 vs PzKpfw V. Czołgi będą wykonywać określone manewry. Liczyć się będzie sprzęt oraz zgranie i doświadczenie załogi. Intencje organizatorów słuszne, ale podczas tegorocznego pikniku nie uda się rozstrzygnąć sporu, który od wielu lat toczy się na rozmaitych forach poświęconych historii oraz broni pancernej. Znaczna część panzerfanów uważa, że najlepszym czołgiem II wojny światowej był T-34, w opozycji do tej grupy stoi pokaźna rzesza zwolenników niemieckiej Pantery. Powodem, dla którego, nie dowiemy się, który czołg był lepszy jest fakt, że Pantera jest niestety repliką. Szacunek i uznanie dla budowniczych, ich czołg jest atrakcją wielu inscenizacji, ale ten pojedynek możemy traktować wyłącznie w kategorii zabawy. Nie ten układ jezdny i silnik.

historia_walkiria_sdkfz25110

W zeszłym roku, podczas Walkirii, rekonstruktorzy inscenizowali walki z Normandii z 1944 roku. Na zdjęciu transporter opancerzony Sdkfz 251/10. fot. www.olsztyn24.pl

Pomiędzy inscenizacjami będzie piknik, podczas którego będzie można obejrzeć broń z czasów II wojny światowej. Będzie to także okazja do przyjrzenia się z bliska pasjonatom, dla których historia nie kończy się na książkach, grach, filmach, a zaczyna się wówczas gdy nakładają na siebie mundur, który pieczołowicie kompletują, dbając o najdrobniejsze szczegóły. Impreza jest biletowana. Szczegóły tutaj.

Program imprezy przedstawia się następująco:

godz. 10.00 – rozpoczęcie Walkirii 2013
godz. 11.00 – atrakcje w dioramach Grup Rekonstrukcji Historycznej
godz. 12.00 – inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 1” – dynamiczna walka manewrowa dwóch czołgów. Pantera kontra T-34 w pokazie freestyle.
godz. 13.00 – konkursy dla publiczności
godz. 14.00 – pokaz na „małej arenie”: karabiny Mosin vs Mauser
godz. 15.00 – pokaz na „małej arenie”: pistolety maszynowe PPSh 41 vs MP-38
godz. 16.00 – pokaz na „małej arenie”: karabiny samoczynne DP-28 vs MG-42
godz. 16.30 – konkursy dla publiczności
godz. 17.00 – inscenizacja „Bitwa czołgów – Studzianki 1944 cz. 2”
godz. 18.00 – Military Party

Źródło: www.walkiria.com.pl

Modelstory 18 lipca 2013 GŁÓWNA, NIUSY