STALIN SZYKUJE SIĘ NA DZIEŃ DZIECKA!

To nie żart, a fakt, z którego cieszą się miłośnicy broni pancernej. W Poznańskim Muzeum Broni Pancernej odbyła się już próbna jazda czołgu IS-2 – Iosif Stalin. Pierwszy publiczny pokaz planowany jest na najbliższą sobotę podczas „Dnia otwartych koszar CSWLąd”.

Najmłodszych będzie „straszyć” rykiem swojego potężnego silnika, a starsi miłośnicy broni pancernej będą mogli z bliska przyjrzeć się i ocenić jego zachowanie podczas ruchu. Ten egzemplarz jest unikatem na skalę Polski. Nigdzie indziej (w Polsce) nie spotkamy tego modelu w tak dobrym stanie. Nawet w Warszawie oba zachowane egzemplarze są jedynie pomnikami. Jak to się stało, że akurat w Poznaniu jest jedyny model na chodzie?

Już w 2005 roku doszło do pierwszego od wielu lat uruchomienia silnika, ale poważny remont rozpoczął się jesienią ubiegłego roku, o czym pisałem już w tym artykule. Prace przy 46-tonowym czołgu prowadzili zapaleńcy z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. Wymienili lub naprawili podzespoły układów wydechowego, chłodzenia, instalację elektryczną. Pojazd został w środku wymalowany i po kilku miesiącach żmudnych prac przeszedł „jazdę próbną”.

SONY DSC

Prace nad usunięciem usterek trwały od jesieni ubiegłego roku. W najbliższą sobotę, IS-2 zaprezentuje się publiczności. fot. www.cswl.mil.pl

IS-2 nie jest jedyną atrakcją, którą będzie mogła obejrzeć publiczność w najbliższy weekend. Placówka posiada całkiem sporą kolekcję czołgów, dział samobieżnych oraz innych pojazdów gąsienicowych pamiętających czasy II wojny światowej oraz gorące lata powojenne. Innym radzieckim czołgiem okresu wojny jest T-70M, którego remont zakończono w styczniu br. Wziął wówczas udział w rekonstrukcji walk o Poznań, jakie miały miejsce w 1945 roku.

Jeśli mowa o czołgach to nie może zabraknąć ikony i symbolu, czyli legendarnego T-34. Tych placówka posiada aż pięć. Ostatni przed kilkoma tygodniami wydobyto z poligonu w Biedrusku. Ten najsłynniejszy, z wyciętym w niektórych miejscach pancerzem, służył filmowcom do kręcenia scen w serialu „Czterej pancerni i pies”. Następny „teciak” pamięta walki z „operacji łużyckiej”, ostatni z serii z zamontowaną armatą kalibru 85 mm został wyprodukowany już w powojennej Polsce. Piąty T-34 to egzemplarz z działem kalibru 76 mm i sześciokątną wieżą tzw. „nakrętką”. Tak nazywali ją rosyjscy czołgiści. Z kolei Niemcy model ten nazywali „myszka miki”, gdyż otwarte włazy wieżowe, przypominały uszy sympatycznej postaci.
Oprócz czołgów, których w kolekcji jest 17 (wśród nich też Sherman Firefly, M60-A1, M48- pokaźną kolekcją są również działa samobieżne, szturmowe i niszczyciele czołgów. Jedną z większych atrakcji jest niewątpliwie rzadko spotykanie niemieckie działo szturmowe STUG IV.

czolg-is2-wieza

To zdjęcie pochodzi jeszcze z czasu, gdy czołg stał unieruchomiony w hangarze na terenie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Ten stan to już przeszłość. fot. www.odkrywca.pl

Sobotni program przewiduje:

• premierowy pokaz jazdy wyremontowanego czołgu ciężkiego IS-2
• premierowy pokaz repliki armaty prawosławnej wz 02/26
• pokazy Sd.Kfz 6, T-70M, M60A1

Uruchomione zostaną również Su-100, repliki Sd.Kfz 222, ciężarówki i wiele, wiele innych. Udział w Święcie 1 Batalionu Pancernego zapowiedziało wiele grup rekonstrukcji historycznej. Impreza odbędzie się w sobotę, 1 czerwca 2013 roku, w godzinach 11:30 – 14:00, przy ulicy Wojska Polskiego 84 w Poznaniu.

Program:
11:30 – otwarcie bram koszar
12:00 – przejazd sprzętu ciężkiego
12:00 – 14:00 – dioramy, zwiedzanie Muzeum
14:00 – wyjazd sprzętu z placu

Źródło: www.muzeumbronipancernej.pl

Modelstory 29 maja 2013 GŁÓWNA, NIUSY