SKONFRONTUJ SIĘ Z TYGRYSEM

Już w następną sobotę (30.03) prawdziwa gratka dla miłośników broni pancernej. Swoją sylwetkę i moc silnika zaprezentuje Pzkpfw VI Tygrys, numer boczny 131, czyli oryginał przechwycony przez brytyjską amię w niemal nienaruszonym stanie. To jedyny model na świecie, który jest na chodzie.

Bowington w południowej Anglii to kolebka broni pancernej. Podczas I wojny światowej, znajdował się tam jeden z pierwszych ośrodków szkolenia czołgistów. Obecnie mieści się tam jedno z największych na świecie muzeów, w którym można obejrzeć większość czołgów, jakie do tej pory wybudowano. Można tam także liczyć na wiele ciekawostek dotyczących historii rozwoju tych pojazdów. Jedną z największych atrakcji muzeum jest jedyny na świecie oryginalny Tygrys, który został wyprodukowany III Rzeszy.

czolg-pzkpfwvVI-tygrys

Brytyjczycy zdobyli Tygrysa numer boczny 131 w Tunezji w 1943 roku. Według ich relacji załoga uciekła z pola walki, zostawiając w pełni sprawny pojazd wrogom. fot. J. Soloarz, Tiger w akcji.

To już 70 lat jak brytyjska armia stała się posiadaczem jednego z ponad 1300 wyprodukowanych egzemplarzy legendarnego czołgu. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zdobyczny pojazd był w pełni sprawny i nie miał w zasadzie żadnych uszkodzeń. Brytyjczycy orientując się, że posiadają, na tamten czas, najlepszy niemiecki czołg, w niemal nienaruszonym stanie, przetransportowali zdobycz na wyspy. Tygrys przeszedł liczne testy, które posłużyły określeniu słabych punktów maszyny. Wnioski płynące z badań wykorzystano także przy konstrukcji kolejnych generacji czołgów oraz broni przeciwpancernej.

Czołg trafił do muzeum w 1951 roku, ale dopiero od kilku lat miłośnicy broni pancernej, mogą na własne oczy i uszy skonfrontować własne wyobrażenia z oryginalnym modelem. Około godziny 13:30, w sobotę (30.03) Tygrys wyjedzie na Arenę i przez pół godziny będzie prezentować swoje możliwości na torze. Będzie to doskonała okazja do porównania legendarnego pojazdu z jego ofiarami. Oprócz Tygrysa na arenie pojawią się m.in. Matylda II, T-34, Sherman i inne czołgi tamtej epoki.

czolg-pzkpfwVI-tygrys-zdobyty

Zdobyczny pojazd pozwolił sprawdzić aliantom właściwości jezdne oraz odporność pancerza. Wnioski z tych prób owocowały w modelach budowanych już w latach powojennych. fot. J. Soloarz, Tiger w akcji.

Pzkpfw VI Tygrys był ciężkim czołgiem niemieckim budowanym w latach 1942-1945. Szybko stał się postrachem alianckich i sowieckich wojsk pancernych. Debiut w lecie 1942 roku pod Leningradem nie był zbyt udany. Maszyny operowały w niesprzyjającym bagnistym terenie. Czołg był używany przez Panzerwaffe na większości frontów, nawet, co uważa się za błąd w Tunezji w 1943 roku, gdzie wiadomo było już, że nie można odwrócić fatalnej sytuacji wojsk osi na tym teatrze działań wojennych. Wyprodukowano tylko około 1300 egzemplarzy, co było stanowczo zbyt mało liczbą, jak na potrzeby frontowe.

Szczegóły na www.tankmuseum.org

Źródło: www.tankmuseum.org

 

Modelstory 22 marca 2013 GŁÓWNA, NIUSY