RENAULT FT NA ULICACH WARSZAWY

Dokładnie o 13:18 zabytkowy Renault FT ruszył spod Grobu Nieznanego Żołnierza. Przemarsz ulicami stolicy był główną atrakcją tej części obchodów Święta Niepodległości. Czołg wzbudzał wśród licznie zgromadzonej publiczności nieskrywane emocje. Co innego oglądać takie cacko na zdjęciach, co innego obejrzeć na żywo.

Po raz pierwszy od czasu II RP, Renault FT czynnie wziął udział w oficjalnej państwowej uroczystości. Warszawiacy, miłośnicy broni pancernej, spoglądając na paradujący czołg, mogli odnieść wrażenie, że uczestniczą w jednym ze Świąt Niepodległości obchodzonym przed 1939 rokiem. Była to doskonała okazja do lekcji historii. Mogę się założyć, że niejeden młodzieniec, który miał dziś okazję obejrzeć pierwszy polski czołg na żywo, po powrocie do domu, zaczął wyszukiwać w sieci informacji na temat tego pojazdu. Eksponat oglądany na żywo znacznie lepiej zainteresuje młody umysł historią, niż niejedna nudna lekcja.

renaultft-swieto-niepodleglosci2013

Renault FT podczas Święta Niepodległości fot. www.gazeta.pl

No chyba, że klasa, w której odbywają się zajęcia pełna jest łusek, dioram, modeli, hełmów oraz innych “artefaktów” świadczących o dawnych czasach. To znak, że lekcje prowadzi pasjonat, a nie ktoś, kto odbębnia obowiązek z zegarkiem w ręku. Miałem okazję chodzić do takiej właśnie klasy. Historią interesowałem się już znacznie częściej, ale nie zapomnę widoku wielu modeli czołgów, łusek od pocisku legendarnej 88-ki. Pozdrawiam Pana Wojciecha Paczkowskiego, nauczyciela historii, który potrafił stworzyć tak niepowtarzalny klimat. Było to jednak 15 lat temu, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o ADHD, dysleksji, bezstresowym wychowaniu, a zakładanie kubłów od śmieci na głowę nauczyciela było nie do pomyślenia. No cóż to były inne czasy. Dobrze, ze dziś mamy Renault FT na chodzie.

Jeden czołg przejechał dziś warszawskimi ulicami. Cieszy zdecydowaną większość miłośników broni pancernej. Inny zdaje się być zarzewiem dyskusji nad zdarzeniami, które miały miejsce w 1945 roku i w latach powojennych w Polsce. Dziś zakończyła się sonda, w której mogliście się wypowiedzieć na temat losów T-34/76 stojącego przy Alei Zwycięstwa w Gdańsku. Zdecydowana większość z Was (74%) opowiedziała się za pozostawieniem zabytku na obecnym miejscu.  26 % jest zdania aby pojazd przenieść w inne miejsce. Temat na blogu wydaje się być zakończony, będzie on jednak powracać bo taka już nasza natura, a i historia kraju jest dość pokręcona i prowokująca do niekończących się dyskusji.

swieto-niepodleglosci-czolg-renaultft

W Święto Niepodległości z barwami narodowymi. fot. www.gazeta.pl

Zdjęcie u góry, źródło: www.tvn24.pl

Modelstory 11 listopada 2013 GŁÓWNA, NIUSY