RENAULT FT JEST JUŻ W WARSZAWIE

Czołg, który przyjechał do stolicy prosto z Poznania będzie można oglądać tylko do 25 lutego b.r. Później trafi do renowacji, która może potrwać nawet kilka lat. Docelowe miejsce stacjonowania to Muzeum Wojska Polskiego.

Zabytek trafił nad Wisłę w październiku 2012 roku na mocy porozumienia z Afganistanem, który przekazał cenny pojazd Polsce. Czołg zanim trafił do Warszawy, spędził kilka miesięcy w stolicy wielkopolski. To właśnie w Poznaniu swą siedzibę miała pierwsza polska jednostka pancerna. Czołg zdążył już mieć warszawski epizod. W listopadzie ubiegłego roku uczestniczył w święcie niepodległości, niestety nie poruszał się o własnych siłach, lecz był eksponowany na lawecie.

Ostatecznie w dniu 21 stycznia Minister Obrony Narodowej zadecydował, że zabytek będzie „stacjonował” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Najpierw przejdzie remont, a następnie zostanie udostępniony zwiedzającym. W związku z licznymi głosami niezadowolenia ze strony wielkopolskich miłośników broni pancernej, obiecano, że unikat będzie wypożyczany do Poznania na ważne uroczystości. Jak będzie w rzeczywistości? Zobaczymy dopiero po renowacji, która ma się niebawem rozpocząć.

wojsko-polskie-renault-FT

Siedzibą pierwszej polskiej pancernej jednostki był Poznań. Zabytek będzie udostępniony do zwiedzania w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego.

Renault FT to pierwszy użyty bojowo czołg, posiadający jedno z fundamentalnych rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych po dziś dzień. Mowa o ruchomej wieży z jednym głównym działem bądź karabinem. Projektowany jeszcze w 1916 roku, do produkcji został skierowany w roku następnym. Małe rozmiary i szybkość montażu to główne zalety tego pojazdu, który wyprodukowano w ilości około 4 tys. egzemplarzy. Szybko zyskał sobie przychylność Francuzów, a także Amerykanów, Rosjan, Włochów i Polaków. Nad Wisłę trafił wraz z błękitną armią gen. Hallera by wziąć udział w wojnie z bolszewikami. W Wojsku Polskim służył do kampanii wrześniowej. Po kampanii wrześniowej wydawało się, że to już jego koniec. Jak na ironię Panzerwaffe, zmuszone było używać tych przestarzałych pojazdów jeszcze w 1944 roku podczas powstania w Paryżu.

Źródło:  muzeumwp.pl

Modelstory 19 lutego 2013 GŁÓWNA, NIUSY