REMONT CENTAURA IDZIE PEŁNĄ PARĄ

Pancerni magicy z Pławiec nie zasypują gruszek w popiele czego dowodem jest rozpoczęcie prac przy sprowadzonym w zeszłym roku do Polski czołgu Centaur. Dla niewtajemniczonych, Centaur to bardzo wczesna odmiana brytyjskiego tanka Cromwell. Oba pojazdy różniły się montowanymi silnikami. Centaur miał znacznie słabszą jednostkę napędową. Z tego względu czołg wykorzystywano do szkoleń.

Jak mijają pierwsze dni renowacji brytyjskiego tanka? Ekipa Artuta Zysa, która ma na koncie wiele odrestaurowanych gąsienicowych cacek, skupiła się na przygotowaniu maszyny do piaskowania. Nie bez problemów zdjęto wieżę oraz błotniki. Te ostatnie nie stawiały oporu. Niestety sprowadzony z Portugalii czołg nie posiada silnika oraz skrzyni biegów. Doprowadzenie pojazdu do stanu jezdnego jest raczej mało prawdopodobne, mimo to czołg będzie jednym z ciekawszych eksponatów poznańskiej placówki.

wieza-zdjeta-czolg-model-centaur

Najpierw zdemontowano wieżę. fot. www.muzeumbronipancernej.pl

Co prawda wzbogaciła się ona w ostatnim czasie o kilka egzemplarzy pojazdów służących w szeregach Panzerwaffe. Swój epizod miał w Poznaniu sprowadzony również z Afganistanu Renault FT. Pełno w muzeum, co nie powinno dziwić, konstrukcji radzieckich. Na próżno w naszych muzeach, także w Poznaniu szukać sprzętu, na którym walczyły “Czarne Diabły” pod rozkazami najwybitniejszego polskiego dowódcy okresu II wojny światowej, generała Stanisława Maczka. Co prawda “magicy” przeprowadzają renowację Centaura, ale skoro wyglądem nie różni się on niczym od Cromwella?

Patrząc w odrestaurowanego Centaura łatwiej będzie wyobrazić sobie czołgistów z przyszytą na ramieniu charakterystyczną odznaką 1 Dywizji Pancernej przedstawiającą husarski szyszak wraz ze skrzydłami. Warto wiedzieć, że formacja dowodzona przez gen. Maczka stawiała opór Niemcom najdłużej ze wszystkich alianckich formacji w całej wojnie. Już bowiem 1 września 1939 roku Niemcy spotkali się z przykrą niespodzianką w rejonie działań 10 Brygady Pancerno-Motorowej, z której wyrosła kilka lat później 1 Dywizja Pancerna. Same walki o górę Wysoka pochłonęły 45 niemieckich czołgów. To była 2 Niemiecka Dywizja Pancerna. Los chciał że ta sama 2DPanc. obskakiwała klepy pod Falaise. Szkoda, że takich brygad pod takim dowództwem nie mieliśmy pamiętnego września więcej. Ostatnie walki Maczkowców to zdobycie 5 maja 1945 roku niemieckiego portu Wilhelmshaven. Czekam na finał tej renowacji.

centaur-czolg-maszyny-wruchu

Palnik musi wystarczyć wewnątrz pancernej konstrukcji fot. www.muzeumbronipancernej.pl

Źródło: www.muzeumbronipancernej.pl

Modelstory 21 maja 2014 GŁÓWNA, NIUSY