PZ IV AUSF H, KOŃ POCIĄGOWY PANZERWAFFE

W lipcu 1942 roku niemiecka machina skierowała swoje ostrze przeciw południowym obszarom ZSRR. W Berlinie wszyscy byli przekonani, że w drugim roku wojny armia czerwona poniesie ostateczną klęskę. W tym samym czasie głównym czołgiem Panzerwaffe, stawał się powoli Pz IV, a w biurach konstrukcyjnych zaczęła powstawać wersja H tego wozu.

 

Prace nad nowym modelem zbiegły się z wprowadzaniem do służby ciężkiego czołgu Tygrys. W tym samym czasie pracowano już także nad Panterą. Pz IV ausf. H był gotowy do produkcji dopiero w kwietniu 1943 roku. Wówczas sytuacja na froncie wschodnim była już diametralnie inna. Wehrmacht poniósł klęskę w bitwie stalingradzkiej, ale pod Charkowem, Niemcy zadali, jak się później okazało jeden z ostatnich ciosów. W kwietniu obie strony przygotowywały się do ostatecznego starcia. Panzerwaffe posiadała już Tygrysy siejące popłoch w liniach wroga, a do chrztu bojowego szykowały się Pantery.

 

Sztab generalny zaczął namawiać Adolfa Hitlera do zakończenia produkcji Pz IV na rzecz Tygrysów i Panter. Mało brakowało a dyktator wydałby taką decyzję, ale powstrzymał go Heinz Guderian, który po stalingradzkiej klęsce powrócił do czynnej służby w roli Generalnego Inspektora Wojsk Pancernych. Był on jednym z nielicznych generałów potrafiących postawić się dyktatorowi. Tak było też tym razem. Guderianowi udało się przekonać Hitlera aby nie wstrzymywał produkcji “czwórek” na rzecz znikomej produkcji Tygrysów oraz niedostatecznej Panter. Tak więc w kwietniu 1943 roku linia montażowa Pz IV, Ausf H ruszyła. Czołg w porównaniu z poprzednimi pojazdami, różnił się kilkoma szczegółami.

czolg-model-pzIVh

Pz IV był najliczniej produkowanym czołgiem w III Rzeszy.

Nowe wersje wysłużonej już maszyny posiadały nowy typ kół napędowych całkowicie metalowych , skrzynia biegów pochodziła z Pz. III. Zmieniono łączenie tylnych płyt pancernych. W pierwszych seriach produkcyjnych łączno je pod kątem 30, a w późniejszych pod kątem 90 stopni. Pogrubiono wierzchni pancerz wieży. Teraz miał 18, a nie jak wcześnie 15 mm. Z przodu dodano płyty pancerne. Wyeliminowano otwory strzeleckie z tylnej ściany wieży, podstawę wieżyczki dowódcy wzmocniono dodatkowym pierścieniem pancernym. Standardem stał się kamuflaż oraz Zimmerit. Ogółem do maja 1944 roku wyprodukowano około 4000 egzemplarzy Pz IV Ausf H, który stał się czołgiem podstawowym niemieckich dywizji pancernych.

 

Myślę, że Pz. IV ausf. H spodoba się tym, którzy stawiają na bardziej skomplikowane modele oraz interesują zmaganiami pancernymi, które miały miejsce w latach 1943-45 na froncie wschodnim.

Pz IVzobacz szczegoly

Modelstory 2 lutego 2014 GŁÓWNA, MODELARSKIE