PODSUMOWANIE 2013 CZĘŚĆ II

Dzień tygrysa, biatlon czołgowy, Pz III w Polsce, odnalezienie szczątków tankietki spod Mokrej to tylko niektóre wydarzenia, które w ubiegłych dwunastu miesiącach elektryzowały miłośników broni pancernej oraz wszystkiego co zwiazane z maszynami ery II wojny światowej w naszym kraju. Koniec roku już tuż tuż. Dziś wspomnienia z drugiej połowy minionych 12 miesięcy.

 

  • W lipcu Polskę obiegła informacja na temat amerykańskiego samolotu Douglas A-20 Havoc leżącego na dnie Bałtyku. Amerykanie tak daleko tymi maszynami się nie zapuszczali, co więc wrak robi na dnie Bałtyku? Jest kolejnym po Mk IX Valentine, śladem ukazującym ogrom pomocy Lend Lease jaką ZSRR otrzymał w czasach II wojny światowej. Rosjanie otrzymali kilka tysięcy Douglasów w ramach programu pomocy, a jeden z nich wodował w wodach Bałtyku w 1945 roku. Dość szybko potwierdzono pogłoski o tym, że samlot będzie wydobywany. Pierwsza i niestety nieudana próba odbyła się w październiku. Jesteśmy jednak dobrej myśli. W końcu Anglicy też mieli pierwszą nieudaną próbę, a wiosną nadchodzącego roku śmiałkowie będą atakować po raz drugi.

 

  • Sierpień, jak to sierpień szczyt “sezonu ogórkowego”, w polityce nic się nie dzieje, brak rekonstrukcji, nie ma o czym pisać, ale nie za sprawą Rosjan. W Moskwie odbył się “biatlon czołgowy” czyli zawody, w których sprawdzały się ekipy pancerne z czterech państw wchodzących w skład byłego ZSRR. Rosjanie ogłosili już chęć organizacji podobnych zawodów w przyszłym roku, zaprosili do udzialu ekipy z państw NATO (Polskich tankistów póki co pominięto). Jakie są prawdziwe intentcje Rosjan? O tym pisałem obszernie w tekście poświęconym biatlonowi czołgowemu.

 

  • Wrzesień był kolejnym miesiącem, który zaskoczył pozytywnie miłośników broni pancernej w naszym kraju. Na wybrzeżu pojawił się transport czołgów, wśród których był Pzkpfw III! Jest to bodajże jedyny obecnie niemiecki czołg z okresu II wojny światowej na terenie Polski, a tyle się ich przecież tu przewinęło. Wrak, który przejdzie renowację trafił pod dobre ręce pancernych magików. Mają oni spore doświadczenie w przywracaniu takich cacek do czasów świetności. Brakuje co prawda kilku elementów, a w zasadzie brakowało, gdyż na apel muzealników o części, odezwali się panzerfani z całej Polski. Odrestaurowanie Pz III to tylko kwestia czasu.

 

  • Koniec października to prawdziwa gratka dla tych co to lubią wypuszczać się na poszukiwania żelastwa w ziemii. Polskim poszukiwaczom udało się dotrzeć do szczątek tankietki spod Mokrej. Okazuje się, że odkryte części pochodzą z jedynego odkrytego do tej pory “karalucha”, który brał udział w walkach wrześniowych i nie został przechwycony przez wroga. Szczątki trafiły do Muzeun Broni Pancernej w Poznaniu. Będą one wystawione na widok w gablocie.

 

  • Listopad to święto niepodległości, podczas którego zaprezentował się Renault FT, który w zeszłym roku przybył nad Wisłę z dalekiego Afganistanu. Odrestaurowany pojazd genialnie prezentował się podczas marszu warszawskimi ulicami. Wywoływał zaciekawienie na twarzach licznie zgromadznych mieszkańców stolicy. Jestem pewien, że dla najmłodszych będzie źródłem pasji do czołgów 😉

 

  • I tak oto dotarliśmy do końca 2013 roku. Ten rok chociaż może kojarzyć się z pechem, dla miłośników broni pancernej był raczej szczęśliwy co potwierdził także grudzień. Wiadomość spadła nam niczym prezent pod choinkę. W okolicach Białegostoku odnaleziono szczątki Pzkpfw VI Tiger, co pozwala myśleć o tym, że w niedalekiej przyszłości odnaleziony zostanie cały czołg 😉

 

Dziękuje Wam, że wraz ze mną postanowiliście śledzić to co w temacie czołgów działo się przez ostatnie 12 miesięcy. Zapraszam do obserwowania następnej 12-stki. Myślę, że będzie co najmniej tak samo pasjonująca jak ta którą mamy już za sobą.

Czołgiem!

 

Modelstory 29 grudnia 2013 GŁÓWNA, NIUSY