PODRZECZ OGŁOSZONY STREFĄ MILITARNĄ

Okres II wojny światowej jest bardzo popularny wśród grup rekonstrukcji historycznej. Przekonać się o tym będą mogli widzowie Strefy Militarnej, która już dziś rozpoczyna się w Podrzeczu, małej wsi położonej nieopodal Gostynia. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Zobaczyć w akcji Shermany, Pantery (co prawda repliki), T-34 i inne gąsienicowe pojazdy opancerzone to przecież nie lada gratka. Nie każdy mógł udać się do Łabiszyna, więc może teraz bardziej się poszczęści. Spróbować na pewno warto.  Podczas tegorocznego VI – go już zlotu będzie można obejrzeć wiele inscenizacji, które przeniosą widzów w czasy II wojny światowej. Będzie wiec kampania wrześniowa, zmagania w Afryce Północnej. Czekają nas aż trzy inscenizacje z 1944 roku: front włoski, zachodni i wschodni. Będzie też coś dla fanów walk na terenie Czechosłowacji w 1945 roku i uwaga Talvisota, czyli wojna zimowa 1939-1940 roku. Mimo, że jest lipiec, wiem, że rekonstruktorom uda się odtworzyć srogie warunki, które panowały zimą 39/40 na pograniczu fińsko-radzieckim.

czolg_historia_stuart_sherman_strefa_militarna

W zeszłym roku, stronę niemiecką, co widać na zdjęciu głównym (u góry) reprezentowały PzKpfw V Pantery. Na przeciw im stanął M3A1 oraz Sherman… fot. Artur Sankowski, zdjęcie pochodzi z serwisu www.dobroni.pl

Organizatorzy zlotu przygotowali też inne atrakcje, mniej lub bardziej związane z tematyką militariów. Będzie można obejrzeć, a w zasadzie porównać sprzęt artyleryjski (armaty przeciwpancerne), publice zaprezentują się ciężkie pojazdy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Będzie też coś dla miłośników innych epok. W tym roku swój udział zapowiedziały grupy zajmujące się tematem powstania styczniowego. Zgodnie z tradycją rozegrany zostanie mecz piłki nożnej. Kto w tym roku zwycięży? Przekonamy się podczas zbliżającego się wielkimi krokami weekendu. Jak już wspomniałem impreza rozpoczyna się już dziś i potrwa do niedzieli. Przy czym część otwarta dla widzów rozpoczyna się jutro.

czolg_historia_shermany_strefa_militarna

…a w zasadzie dwa Shermany. W rzeczywistości potrzeba było znacznie więcej czołgów tego typu, aby pokonać niemiecką Panterę. fot. Artur Sankowski, zdjęcie pochodzi z serwisu www.dobroni.pl

Czym jest Strefa Militarna? Najprościej pisząc jest to zlot grup rekonstrukcyjnych, który w obecnej formie odbywa się od 2008 roku. Impreza z każdym rokiem nabiera rangi i znaczenia w środowisku rekonstruktorów, a mówią o tym twarde dane. Podczas pierwszego zlotu, udział wzięło 250 odtwórców oraz 20 pojazdów. W ubiegłym roku do Podrzecza przyjechało już 934 miłośników militariów, których wspomagało 120 pojazdów! Sami organizatorzy przyznają, że celem zlotu jest prezentacja dorobku grup rekonstrukcyjnych i kolekcjonerów. Ponadto jest to dobra okazja do integracji środowisk oraz sposób na zainteresowanie historią, mieszkańców regionu.

Szczegółowy program imprezy, można znaleźć tutaj, a poniżej znajdziecie krótki film podsumowujący zeszłoroczną edycję.

Źródło: www.strefamilitarna.info

Modelstory 11 lipca 2013 GŁÓWNA, NIUSY, WYDARZENIA