PO ZMIANACH, BLIŻEJ CZOŁGÓW

Swego czasu napisałem dość ciekawego niusa. Dotyczył on zainteresowania twórców bardzo popularnej gry o czołgach, wsparciem Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Wówczas cała sprawa rozbiła się o kruczki prawno-organizacyjne.

A to z tego względu, że placówka podlega Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, a te z kolei Ministerstwu Obrony Narodowej. Instytucje budżetowe zwłaszcza te związane z armią, nie mogą sobie tak po prostu pozyskiwać pieniędzy z zewnątrz. No chyba, że to fundusze unijne, ale szczerze mówiąc nie słyszałem, aby „ciotka unia” dawała pieniążki na czołgi. Wszystko ma się niebawem zmienić. Jest szansa i to duża, że takie możliwości będą niebawem. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zmieni, bowiem właściciela.

Ten egzemplarz miał swój drugi chrzest bojowy podczas bitwy o Poznań, której rekonstrukcja miała miejsce w styczniu tego roku. fot. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wojska Polskiego.

T-70 jest jednym z odrestaurowanych zabytków. Do ponownej służby wszedł w styczniu 2013 roku.

Będzie nim teraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Poznańska placówka będzie oddziałem zamiejscowym bydgoskiego muzeum. Teraz znacznie łatwiej (w sensie prawnym) będzie o fundusze zewnętrzne. Czy uda się powrócić do rozmów i zdobyć środki na remont kilku ciekawych pojazdów, które znajdują się w „stajni” placówki, a potrzebują renowacji jak diesel ropy? To pytanie pozostaje otwarte. Ważne, że zostały poczynione ku temu niezbędne zmiany.

Ważnym aspektem zmian organizacyjnych jest również to, że muzeum będzie wreszcie otwarte dla zwiedzających. Jak wygląda kwestia zwiedzania placówki teraz? Istnieją dwie możliwości obejrzenia eksponatów. Można zrobić to w zorganizowanej grupie, po uprzednim umówieniu bądź czekać na różnego rodzaju okazje takie jak święto jednostki, czy też Wojska Polskiego. Od teraz ma się to zmienić. Ważny jest również czynnik ludzki. Obecne imponujące jak na Polskie warunki zbiory to dzieło zapaleńców z mjr. Ogrodniczukiem na czele. W tej kwestii na szczęście nic się nie zmieni i to oni nadal będą opiekować się sprzętem.

 

Modelstory 27 listopada 2013 GŁÓWNA, NIUSY