ODKRYWAJĄ SKARBY STURMOVIKA

Chłodnicę oleju, pedały sterownicy, przeciwwagę statecznika pionowego i klamry spadochronu udało wydobyć się podczas oględzin szczątków wraku spoczywającego w rejonie Gdańska-Klukowa. Elementy pochodzą z modelu IŁ-2 Sturmovik, legendarnego sowieckiego samolotu szturmowego.

Podczas kończącego się weekendu, członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar” z Elbląga oraz Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, Sekcja Historyczno-Rekreacyjna, wydobyli szczątki, które niebawem znajdą się w zbiorach Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie. Oprócz cennych dla miłośników samolotów elementów wyposażenia, natrafiono także na strzępy aluminiowego poszycia, a także fragmenty opancerzenia. Szczątki wraku oraz stan konstrukcji pozwala domniemywać, że samolot zbliżał się do ziemi z kierunku wschodniego.

samolot-il2-sturmovik-chlodnica-oleju

Znaleziona chłodnica oleju. fot. Andrzej Mierzejewski.

Wiosną zeszłego roku, dwóch poszukiwaczy: Maciej Szulc i Paweł Woźniak, odkryli w okolicach Gdańsk-Kulkowa, pozostałości rozbitego samolotu. Początkowo nie wiadomo było, jaką maszynę znaleziono. Zorganizowano, więc większą wyprawę, której członkowie ustalili, że wrakiem jest rosyjski samolot szturmowy typu IŁ-2, które operowały na terenie Polski, podczas przetaczania się frontu wschodniego w latach 1944-45. Ocenia się, że samolot należał do jednego z pułków Dywizji Lotnictwa Szturmowego, które wczesną wiosną 1945 roku realizowały w rejonie trójmiasta serię zadań bojowych.

samolot-il2-sturmowvik-pedaly-sterownicy

Pedały sterownicy trafią podobnie jak pozostałe eksponaty do Muzeum Lotnictwa i Techniki Militarnej w Rogowie. fot. Andrzej Mierzejewski.

IŁ-2 potocznie zwany Sturmovik, to legenda radzieckiego lotnictwa wojskowego. To właśnie ten model jest najbardziej znanym samolotem produkcji ZSRR okresu II wojny światowej. Znakomicie sprawdzał się do realizacji zadań polegających na niszczeniu niemieckich oddziałów pancernych i zmotoryzowanych. Początkowo, z uwagi na słabo wyszkolonych pilotów oraz braku odpowiedniej taktyki, IŁ-2 ponosiły duże straty. Z czasem jednak ich skuteczność i legenda rosła. Stały się przekleństwem niemieckich pancerniaków. Wyprodukowano łącznie 36.000 egzemplarzy tego modelu, co stawia go na pierwszym miejscu pod względem ilości wyprodukowanych samolotów wojskowych.

Źródło: www.new.eksploracja.eu

Modelstory 21 kwietnia 2013 GŁÓWNA, NIUSY