NORMANDIA W ŁABISZYNIE

Atak amerykańskich i brytyjskich spadochroniarzy na pozycje Wehrmachtu i oddziałów Luftwaffe oraz działania obronne polskiej 1 Dywizji Pancernej. Brzmi jak scenariusz filmu wojennego, ale to inscenizacja, która w najbliższy weekend odbędzie się w Łabiszynie.

Od piątku do niedzieli (7-9 czerwca) będą trwały „II Łabiszyńskie Spotkania z Historią”. Podczas tegorocznej imprezy przybliżone publiczności zostaną walki, które miały miejsce na froncie zachodnim w 1944 roku. Oprócz samych działań wojennych, odtworzone zostanie również życie miasteczka podczas okupacji niemieckiej.

W piątek punktualnie o 20-tej atakować będą amerykańscy spadochroniarze. Celem ich ataku będzie centrum francuskiego miasteczka bronionego przez Wehrmacht oraz Luftwaffe. W rzeczywistości rekonstruktorzy będą poruszać się po łabiszyńskim rynku, który wcieli się w rolę miasteczka z lata 1944 roku. W celu zachowania realizmu „pole bitwy” zostanie odpowiednio ucharakteryzowane. Widać będzie ślady wcześniejszej potyczki a więc rozbite pojazdy i kłęby unoszącego się po okolicy dymu.

Sobota będzie stała pod znakiem walk o przyczółek mostowy. Tym razem atakować będą brytyjscy spadochroniarze, których celem będzie zajęcie lub wysadzenie przeprawy mostowej będącej częścią niemieckiego szlaku zaopatrzeniowego. W roli przyczółka „wystąpi” kwartał budynków przylegających do młyna. W pierwszej fazie brytyjskie oddziały, wykorzystując element zaskoczenia, będą atakować niemiecki posterunek. W drugiej, będą odpierać niemieckie kontrataki, których celem będzie odzyskanie przeprawy.

bitwa-falaise

Pod Falaise niemiecka 5 i 7 armia starała się uciec z „kotła”, a na drodze niemieckich oddziałów stała 1 polska dywizja pancerna. Właśnie ten epizod wojny na zachodzie będzie tematem ostatniego dnia spotkań w Łabiszynie. Tym razem rekonstrukcja rozpocznie się o godzinie 14-tej w żwirowni, a jej bohaterem będą pojazdy pancerne. Jakie? To niespodzianka, którą odkryją Ci, którzy najbliższy weekend postanowią spędzić razem z Historią. Szczegółowy program imprezy jest zamieszczony na stronie internetowej organizatora wydarzenia Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7.

Źródło: www.abteilung7.org

Modelstory 6 czerwca 2013 GŁÓWNA, NIUSY, WYDARZENIA