MODELSTORY JEST JUŻ Z WAMI PRAWIE DWA LATA

Pamiętam dokładnie tamten dzień 9 stycznia 2013 roku. Towarzysząca mi adrenalina kazała mi z niepokojem śledzić statystyki bloga z chwilą publikacji pierwszego tekstu. “Zanim powstały czołgi – o dziwnych pojazdach słów kilka”, tak zatytułowałem pierwszy tekst. Tamtego dnia blog zaliczył 95 wyświetleń.

Dziś jesteśmy 263 tekstów i 386.950 odsłon dalej. Są wśród Was czytelnicy nie tylko z Polski lecz także z najróżniejszych zakątków świata. Zajrzeli tu poszukiwacze czołgów z Dominikany, Boliwi, a nawet Kenii. Stałych czytelników mam także w Korei Południowej. Północni sąsiedzi nie kwapili się zajrzeć tutaj chociaż oni bardzo lubią czołgi. Powodów ich nieobecności należy doszukiwać się gdzie indziej. Przez te niemalże dwa lata pancernej przygody przebrnęliśmy razem przez pojazdy konstruowane w okresie wielkiej wojny oraz czołgi, które powstawały w okresie międzywojennym (trochę jeszcze ich zostało do opisania).

Neubaufahrzeug-Nr3-5-Type-tekst

Opracowując teksty miałem okazję zderzyć się i zweryfikować kilka stereotypów na temat czołgów. Zaskakujące były dla mnie odkrycia dotyczące niesłychanej prowizorki budowy pierwszych modeli. Historie dotyczące braku klimatyzacji, amortyzacji, czerwonych od gorąca rur układu wydechowego i nieludzkich wręcz warunków bojowych pierwszych tanków, mroziły wręcz krew podczas czytania i opracowywania kolejnych wpisów. Dość dużym zaskoczeniem był fakt, że Niemcy w zasadzie już z chwilą ogłoszenia postanowień traktatu wersalskiego, zaczęli je bezczelnie obchodzić. Co prawda wiedziałem o trikach związanych z grostraktorami, ale o potajemnym eksporcie maszyn na Węgry już niekoniecznie.

Pozytywnym zaskoczniem, myślę że także dla części z Was był fakt że zaraz po wielkiej wojnie Polska stała się potęgą pancerną. Na wschód od Renu posiadaliśmy najliczniejsze siły pancerne, z których skorzystaliśmy podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku. Szkoda, że nie wykorzystaliśmy do końca w ciągu kolejnych 20 lat, tak dobrze zapowiadającej się przygody Wojska Polskiego z oddziałami pancernymi. Mimo to w latach trzydziestych Polscy inżynierowie wnieśli do dziedziny broni pancernej kilka ciekawych konstrukcji wraz z wynalazkami, które były później wykorzystywane przez resztę świata. Mowa w tym wypadku o peryskopie Gundlacha.

Churchill-Mk.III-Fitted-fo-Wading- Dragon-172-tekst

Jak to zwykle bywa przy tego rodzaju przedsięwzięciach wyobrażenia wyglądają zupełnie inaczej niż rzeczywistość. Wiele tygodni, miesięcy systematycznego pisania tekstów pozwoliło mi poraz pierwszy w życiu stworzyć coś konkretnego i prawdziwego. Kontakt z Wami wielokrotnie mi o tym przypominał i pozwolił w mniejszym stopniu przejmować się nie zawsze pozytywnymi wydarzeniami dopadającymi w świecie rzeczywistym. Przyznam się, że początkowy entuzjazm który trzymał się wiele miesięcy, musiał wreszcie ustąpić codzienności. Kryzys, który mi się przytrafił mam jednak za sobą. Co prawda w tej chwili publikuje rzadziej, ale obowiązki życia codziennego uniemożliwiają mi spędzać nad blogiem 24/h.

Zdarzył mi się raz tekst, w którym głośno zastanawiałem się nad kierunkiem rozwoju bloga. Pomysłów do głowy przychdzi wiele, gorzej z czasem, umiejętnościami i ich realizzacją. Kiedyś pisałem coś że planuję otworzyć sklep. Ci którzy czytali ten tekst wiedzą, że nie za wiele z tego pomysłu wyszło, ale po pewnych próbach i niepowodzeniach postanowiłem, chociaż w części zrealizować pewne pomysły. Właśnie dziś oddaję Wam do użytku namiastkę platformy aukcyjnej na blogu Modelstory. Będziecie mogli w niej wystawiać, licytować i wreszcie kupować przedmioty związane z militariami. Szczegóły odnośnie aukcji, zamawiania, ofertowania, kupna znajdziecie tutaj.

aukcje-modelstory-czolg

Już dziś możecie rozejrzeć się gdyż wystawione zostały pierwsze przedmioty. Nie chcę aby można było wystawiać tutaj przysłowiowe mydło i powidło ale z chęcią pomogę Wam wystawiać wszystko co związane jest w jakimś stopniu i bezpośrednio z czołgami. Mogą to być:

  • modele do sklejania
  • modele złożone
  • książki
  • militaria
  • odzież historyczna, elementy umundurowania
  • etc…

Podsyłajcie mi na adres kontakt@modelstory.stronazen.pl propozycje przedmiotów do wystawienia. Niestety obecnie nie ma funkcji wystawiania bezpośrednio przez Was. Wszelkie usprawnienia tego typu wiążą się niestety z nakładami pieniężnymi a tych w kraju, w którym żyjemy nigdy za wiele. Macie też jakieś pomysły, z chęcią się z nimi zapoznam, a najlepsze będę starał się wdrażać. Tylko piszcie bez trzymania ich w sobie ;).

Oczywiście obecne rozwiązanie programistyczne jest niedoskonałe i przejściowe. Bedziecie mieć zapewne wiele technicznych pytań. Piszczie o wszelkich uwagach i niedoskonałościach. Wszystkiego sam nie wyłapię. Niedociągniecia będę starał się jak najszybciej wyeliminować, a palące problemy rozwiązywać. Acha, a tutaj znajdziecie regulamin aukcji.

modelstory-aukcje

Modelstory 18 grudnia 2014 GŁÓWNA, NIUSY