M18 HELLCAT, NAJSZYBSZY WŚRÓD GĄSIENICOWYCH POJAZDÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ

Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego Walter Christie starał się nakłonić US Army do skorzystania z jego rewolucyjnego wynalazku. Wreszcie na początku lat 40-tych dopiął swego. Tak przynajmniej mu się wydawało. Nowa konstrukcja M18 Hellcat miała być wyposażona właśnie w tego typu zawieszenie. Skończyło się jednak na podwoziu z drążkiem skrętnym.

 

M18 w zasadzie wygląda jak czołg (posiada obracaną wieżę), ale nim nie jest. To amerykański niszczyciel czołgów, swoją drogą w Europie niszczyciele charakteryzowały się brakiem wieży, ale w Ameryce było inaczej. O konstrukcji zaczęto myśleć zaraz po japońskim ataku na Pearl Harbor, w grudniu 1941 roku. W pierwszej wersji pojazd miał być uzbrojony w 37 mm armatę. Podczas operacji Torch (lądowanie aliantów w Afryce Północnej, zdecydowano się na 57 mm, ale podczas ostatecznych testów, zdecydowano się pojazd przezbroić w 75 i wreszcie w 76 mm działo. M18 Hellcat, gotowy był do walk, które miały niebawem rozpocząć się w Normandii.

 

m18hellcat-niszczyciel-M18hellcat

M18 Hellcat

 

Pancerz w najgrubszym miejscu wynosił 25 mm, co czyniło pojazd niezwykle podatnym na zniszczenie. Najpierw jednak trzeba było go trafić, a nie było to takie proste. Silnik o mocy 400 hp potrafił rozpędzić niszczyciel do 97 km/h na drodze czyniąc go najszybszym opancerzonym pojazdem gąsienicowym II wojny światowej! Ta mieszanka (szybkość oraz silne uzbrojenie) sprawiła, że pomimo fatalnego opancerzenia niszczyciel był niebezpieczny dla niemieckich czołgów. Te przypuszczenia potwierdziły się w walce. Hellcaty były wykorzystywane często do niespodziewanych rajdów, podczas, których niszczyły zarówno Pantery (strzelanie do indyków) ja i Tygrysy. Z tymi drugimi radziły sobie znacznie gorzej. Raporty z walki mówiły jednak jasno, pojazd był zbyt słabo opancerzony. Myślę, że ten model będzie znakomitym uzupełnieniem Waszego arsenału, a wyzwaniem powinno być wykończenie otwartej wieży.

M18zobacz szczegoly

Modelstory 9 lutego 2014 GŁÓWNA, MODELARSKIE