LEKHY TANK VZ. 38, A MOŻE PZ. 38 (t)?

Alianci oddając Hitlerowi Czechosłowację, oprócz nowych terenów, przemysłu ciężkiego i innych zasobów, podsunęli w jego ręce nowy prototyp czołgu lekkiego, przewyższającego niemieckie konstrukcje Pz. I i Pz. II. Lekhy Tank vz. 38, znany jest lepiej jako Pz 38(t). Niemcom nie pozostało nic innego jak rozpocząć masową produkcję nowego wozu.

 

W miarę produkcji, czechosłowackie czołgi zaczęły zasilać szeregi niemieckich jednostek pancernych, które uzbrojone były głównie we wspomniane  Pz I oraz Pz II. Pz 38 (t) był więc sporym wzmocnieniem niedocenianych jeszcze wśród aliantów niemieckich dywizji pancernych. Debiut bojowy czeskiej konstrukcji miał miejsce podczas kampanii wrześniowej, a potem przyszła wiosna 1940 roku. Pz. 38(t) wchodziły w skład dywizji pancernej Guderiana. Znakomicie sprawdzały się we wprowadzaniu zamieszania na tyłach aliantów. Pamiętam, że byłem w szoku kiedy dowiedziałem się, że w czerwcu 1941 roku Niemcy wystawili około 800 egzemplarzy tego lekkiego czołgu. Była to w przybliżeniu 1/4 wszystkich sił pancernych rzuconych na Rosję.

model-pz38(t)-czolg-niemiecki-pz.38(t)

Pz.38(t)

Barbarossa była apogeum możliwości czeskiej konstrukcji. Radzieckie czołgi T-34/76, a przede wszystkim KV-1, znacznie przewyższały Pz 38 (t) zarówno w sile ognia jak i opancerzeniu. W 1942 roku, Niemcy zaczęli wygaszać produkcję tego modelu, ale nie oznacza to, że był to koniec tej konstrukcji. Wprost przeciwnie. Podwozie było znakomitą platformą, którą można było wykorzystać w roli dział pancernych (Marder III) oraz niszczycieli czołgów Jagdpanzer 38(t). Ta ostatnia konstrukcja była niezwykle udana. Niemcy korzystali z niej w zasadzie do końca wojny. Niska sylwetka, pochyły pancerz oraz działo kalibru 75 mm, czyniły ten pojazd niezwykle groźny nawet w latach 1944-45.

 

Model Pz. 38(t) stanowi świetny “materiał” na dioramę jednego z teatru działań wojennych lat 1939-1942. Może to być kampania wrześniowa, wojna na zachodzie oraz Barbarossa. Interesujący zapewne będzie egzemplarz wykonany w znakowaniu 3 dywizji lekkiej, która z powodzeniem (niestety) prowadziła walkę przeciw Wojsku Polskiemu.

Pz 38(t)zobacz szczegoly

Modelstory 23 lutego 2014 GŁÓWNA, MODELARSKIE