JEDYNY TAKI POJAZD W POLSCE!

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników broni pancernej. W Poznaniu odbędzie się premierowy pokaz wyremontowanego T-70M. Czołg zostanie zaprezentowany w ruchu. Kiedy? O tym w dalszej części artykułu.

Należący do kolekcji Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu model jest jedynym jeżdżącym w Polsce egzemplarzem T-70. Na świecie znajdują się tylko dwa. Drugi, także na chodzie znajduje się w Muzeum w Kubince niedaleko Moskwy. W zeszłym roku zespół Pancernych Magików, rozpoczął pracę nad przywróceniem pojazdu do stanu pełnej mobilności. Podczas remontu wymieniono silnik, skrzynię biegów, uszczelniono chłodnicę oraz zbiorniki paliwa. Najwięcej problemów, zespół mechaników miał z wypaloną podłogą, ale również z tym sobie poradzono.

czolg-t-70-widok-na-przedni-pancerz

Na chodzie, czołg będzie można obejrzeć już 23 lutego podczas inscenizacji historycznej Bitwa o Poznań. M. Kołomyjec, M. Swirin, T-70

W następną sobotę (23.02) na terenie poznańskiego Parku Cytadela, dawniej Fort Winiary, odbędzie się premierowy pokaz czołgu. Będzie to jedna z głównych atrakcji VI inscenizacji historycznej „Bitwa o Poznań” organizowanej m.in. przez Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”. Rekonstrukcja przybliży widzom walki, jakie miały miejsce w lutym 1945 roku w stolicy Wielkopolski. Właśnie 23 lutego pamiętnego roku padł ostatni bastion niemieckiego oporu w Poznaniu.

Wyremontowany T-70M ma niezwykła historię za sobą. Niewiele wiadomo na temat jego bojowej drogi w latach II wojny światowej. Wiadomo natomiast, co działo się z nim zaraz po wojnie. Brał udział w walkach z Ukraińską Armią Powstańczą i najprawdopodobniej pod Jabłońską Górą został mówiąc delikatnie wyłączony z walk. Następne lata spędził na postumencie zdobiąc rynek w Baligrodzie. Pod koniec lat 70-tych z inicjatywy pułkownika Stanisława Rozpiątkowskiego trafił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. S. Czarneckiego w Poznaniu. Tam też przeszedł pierwszy remont. W zeszłym roku rozpoczął się drugi remont, którego efekty będzie można ocenić już niebawem.

czolg-t-70-w-sluzbie-panzerwaffe

Pomimo swych wad, T-70 był chętnie używany przez Panzerwaffe. M. Kołomyjec, M. Swirin, T-70

Historia czołgu T-70 sięga marca 1942 roku, kiedy to rozpoczęto produkcję tego modelu. Miał on zastąpić T-60 jednak w pewnych aspektach ustępował swemu poprzednikowi. Czołg miał dwuosobową załogę, co zmuszało dowódcę do pracy zarówno w charakterze ładowniczego jak i celowniczego. Łączenie kilku funkcji znacznie ograniczało możliwości dowodzenia maszyną. Chcąc zmniejszyć koszty i przyśpieszyć produkcję w pojazd wpakowano dwa silniki samochodowe GAZ-202. Każdy napędzał jedną gąsienicę. Produkcję zakończono pod koniec 1943 roku. Z taśmy zjechało 8226 pojazdów tego typu.

Źródło: www.muzeumbronipancernej.pl, www.poznan.culturowo.pl

 

Modelstory 14 lutego 2013 GŁÓWNA, NIUSY