ISU-152, CZARNA ŚWINIA

II wojna światowa to okres szybkiego rozwoju broni pancernej. Postęp nie ograniczył się do czołgów. Objął również działa samobieżne. Radziecka myśl konstrukcyjna zaprezentowała kilka typów tych pojazdów, które zapadły w pamięć zwłaszcza niemieckim żołnierzom. Jednym z tych pojazdów, było działo samobieżne ISU-152 mm.

Wcześniejszym modelem było działo samobieżne SU-155, które okazało się dużym sukcesem. To właśnie ten sukces był jednym z czynników rozpoczynających prace nad nowym działem samobieżnym, które miało mieścić się na podwoziu IS-2. Główna różnica pomiędzy pojazdami serii SU, a ISU polegała na niższym zawieszeniu i dwuczęściowej osłonie jarzma działa. Grubszy był także pancerz dochodzący do 90 mm, podczas gdy SU 152 posiadał pancerz grubości 60 mm. Produkcję nowego działa rozpoczęto pod koniec 1943 roku. Podczas montażu pojawił się znaczący problem. Okazało się, że brakuje armat kalibru 152 mm, polecono więc montować działo A-19 kalibru 122 mm. Tak powstał ISU-122, który na przełomie 1943/44 roku wszedł do służby. Niebawem wzmocniono siłę ognia zastępując armatę A-19, działem D-25S kal. 122 mm. Dopiero w 1944 roku, udało się wyprodukować modele z docelowym działem ML-20S kalibru 152 mm.

isu152-model-isu152

ISU-152

Działa samobieżne formowano w samodzielne pułki ciężkiej artylerii samobieżnej, które należały do jednostek elitarnych. Wykorzystywane były w korpusach pancernych najczęściej w drugim rzucie. Głównym zadaniem ISU-152 był bezpośredni ostrzał dalekonośny, ogień pośredni, wsparcie ogniowe czołgów. Miały niebagatelny wkład przy zapewnianiu defensywnego ognia przeciwpancernego i artyleryjskiego wsparcia piechoty. Swoje możliwości ISU-152 mm zaprezentowały w styczniu 1945 roku w starciach 2 frontu białoruskiego z dywizją grenadierów pancernych Grossdeutschland. W pierwszej fazie walk, w okolicach miasteczka Borowe, niemieckie natarcie odnosiło sukcesy, jednakże zostało zahamowanie pod ogniem dział samobieżnych wspieranych czołgami oraz artylerią rakietową. Czarne świnie właśnie taki przydomek otrzymały radzieckie działa pancerne wśród niemieckich żołnierzy. Eksplodujące wokół nich pociski kalibru 152 mm, wzbijały w górę czarną ziemię zasypującą wszystko i wszystkich.

Działa samobieżne stanowią stały element ekspozycji większości muzeów pancernych na świecie. Pojazdy te znaleźć można na wielu zdjęciach i filmach dokumentujących walki II wojny światowej. Model działa powinien znaleźć się również w pancernych kolekcjach niejednego modelarza.

ISU-152zobacz szczegoly

Modelstory 16 lutego 2014 GŁÓWNA, MODELARSKIE