ILE JESZCZE TAKICH SKARBÓW NA POMORZU JEST?

Rama nośna, osie, silnik i szczątki przedziału kierowcy. Tyle zostało z ciężarówki Steyr 1500, którą wydobyto w mijającym tygodniu w Gdyni. Pojazd zakopany był w ziemi. Z tego też względu prace wydobywcze trwały od wczesnych godzin porannych do późnego popołudnia.

Pojazd został odnaleziony i wydobyty dzięki zaangażowaniu miłośników zabytków, które spotkać można pod ziemią. Mowa o Stowarzyszeniu „Denar” z Elbląga, Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, fundacji Invenire Salvum oraz ekipie z Krakowa (Fort 51 1/2 Swoszowice). Zapaleńcy i poszukiwacze skarbów, bo tak można ich nazwać, poszukują z wykrywaczami metalu śladów historii, które są wokół nas, lecz dobrze zostały ukryte wskutek działania czasu.

wydobycie-ciezarowka

fot. A. Ditrich/Sekcja Historyczna Eksploracyjna Towarzystwa Przyjaciół Sopotu

Pomorze było świadkiem działań wojennych już we wrześniu 1939 roku, ale prawdziwa hekatbomba miała nadejść wraz z posuwającymi się w kierunku Berlina siłami radzieckimi. To co spotkało Rosjan w pierwszej fazie wojny na wschodzie, spotykało teraz z Wehrmacht. Irracjonalny upór Hitlera, który bronił zdania „ani kroku wstecz” prowadziło do okrążania wielu jednostek niemieckich. Nie inaczej było w Gdyni, której obrońcy zostali odcięci od reszty terenów broniącej się III Rzeszy. Tam też znajdował się sztab niejakiej 32 Dywizji Piechoty, do której należał odnaleziony samochód.

Kilka lat wcześniej jednostka szła w zwycięskim pochodzie przez Pomorze, natomiast w 1945 roku została ona rozbita właśnie podczas walk w tej części Polski. Jednostkę rozpoznano po charakterystycznym lwie na proporcu zachowanym na resztkach błotnika. Żołnierze Wehrmachtu opuścili ciężarówkę szykując się do ewakuacji drogą morską. Z uwagi na brak materiałów pędnych, Niemcy w końcowej fazie wojny opuszczali wiele pojazdów, zlewając benzynę do pojazdów niezbędnych. Co się stanie z odnalezionym wrakiem. Trafi on do Władysławowa. Tam będzie oczyszczony i poddany renowacji.

ciezarowka-steyr1500

fot. A. Ditrich/Sekcja Historyczna Eksploracyjna Towarzystwa Przyjaciół Sopotu

Steyr 1500 produkowany był w latach 1941-1944 i używany był przez jednostki Wehrmachtu i Waffen SS. Mógł zabrać 2,5 tony zaopatrzenia bądź ośmiu żołnierzy. Korzystali z niego dowódcy jednostek, często spotykany był w sztabach. Używały go również jednostki policyjne, które wykorzystywały go do łapanek.

 

 

Modelstory 22 listopada 2013 GŁÓWNA, NIUSY