IKAR WZNIESIE SIĘ W NAJBLIŻSZY WEEKEND

Pojazdy gąsienicowe, samochody, samoloty, okręty w tych oraz innych klasach będą rywalizować modelarze podczas festiwalu modelarskiego IKAR, który już w najbliższy weekend odbędzie się nieopodal Bielsko Białej.

Modelarska mapa Polski znów się powiększyła, tym razem o imprezę, która odbędzie się w Mazańcowicach. Pierwszy Festiwal Modeli Kartonowych i Plastikowych „IKAR 2013” rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa do niedzieli. Jak piszą organizatorzy, celem imprezy jest popularyzacja modelarstwa kartonowego i plastikowego wśród dzieci i młodzieży. Podziwianie niesamowitych prac pomaga rozpowszechniać wiedzę z zakresu historii lotnictwa, marynistyki i motoryzacji. Szczególnie tym osobom, które niezbyt chętnie zaglądają do podręczników historii.

Jest jeszcze coś co zachęca modelarzy do wystawiania swoich prac na tego rodzaju imprezach. To możliwość spotkania się z innymi modelarzami i wymiana doświadczeń oraz nawiązywanie nowych kontaktów. Wybaczcie, ale wirtualne znajomości nawiązywane na forach internetowych to nie to samo.

Festiwal będzie rozgrywany w kilku kategoriach wiekowych oraz klasach modelarskich. Będą trzy kategorie wiekowe:

• młodzik – do 13 lat
• junior – 14-18 lat
• senior powyżej 18 lat.

W najtrudniejszej kategorii, co zrozumiałe, będą startować seniorzy. Muszą oni zgłosić co najmniej trzy modele związane ze sobą tematycznie. Rywalizować będzie można w klasach modeli plastikowych oraz kartonowych. Będzie też klasa łączona. Uczestnicy będą mogli prezentować modele samolotów, okrętów, czołgów, innych pojazdów gąsienicowych. Do konkursu będą przyjmowane modele wykonane własnoręcznie, każdy modelarz może złożyć dowolną ilość prac. Oceny dokonywać będzie komisja sędziowska. Kryteria, które będą brane pod uwagę to:

• pracochłonność
• dokładność wykonania detali
• estetyka wykonania

Organizator przygotował dla uczestników nagrody. Będą one przyznawane za najładniejszy model kartonowy, plastikowy. Oprócz innych przyznana będzie także nagroda specjalna za wykonanie najstarszego oryginalnego modelu z wydawnictwa Mały Modelarz.

Konkurs ma charakter otwarty. Z uwagi na to, że jest to pierwszy festiwal organizowany w Mazańcowicach będę w większym stopniu, niż zwykle 😉 kibicować jej organizatorom. Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz regulaminu znajdziecie tutaj.

Modelstory 24 czerwca 2013 GŁÓWNA, MODELARSKIE, NIUSY