CZOŁGI POD MŁAWĄ

Nalot bombowy, oficjalne uroczystości i widowisko historyczne, tak w skrócie przedstawia się program VI – tej już rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Nie zabraknie też czołgów. To one stanowiły główną siłę uderzeniową wojsk niemieckich, które szalę zwycięstwa przechyliły 3 września.

Żołnierze Panzerwaffe nie mieli wcale tak łatwo pierwszego dnia wojny. Wówczas to spotkali się z zaciekłą i co ważne skuteczną polską obroną. Pierwszy atak czołgów, wśród których przeważały Pz. I i II zakończył się niepowodzeniem. Obrońcy skutecznie używali armat ppanc. kalibru 37 mm, które wystarczały na słabo opancerzone pojazdy. Już w najbliższy weekend będzie można obejrzeć rekonstrukcję Bitwy pod Mławą. Wbrew domysłom inscenizacja nie zacznie się bitwą lądową, lecz „Nalotem bombowym nad Mławę”. Tak nazywa się widowisko teatralne, które ma uzmysłowić skutki, jakie niosły ze sobą terrorystyczne naloty Luftwaffe na polskie miasta. To w piątek, a kiedy bitwa?

piechota_polska_mlawa

Armata ppanc. kal. 37 mm była bronią zdolną zwalczać większość niemieckich czołgów we wrześniu 1939 roku. fot. www.plock.gazeta.pl

Po oficjalnych uroczystościach, które zaplanowane są na sobotę (szczegółowe informacje na ten temat w programie poniżej). Rekonstruktorzy już od dłuższego czasu przygotowywali się do tego wydarzenia. Uzupełniali umundurowanie, kompletowali broń i sprzęt w tym czołgi. W rekonstrukcji udział weźmie m.in replika Pz. II, który cieszył oko mieszkańców Mławy i turystów już w poprzednich latach. Czy w tym roku, przebije się przez polską linię obrony, czy padnie ofiarą jednego z polskich dział ppanc.? Dla tych, którzy nie będą mogli pojechać do Mławy dobrą wiadomość. Relację na żywo będzie można obejrzeć w Internecie. Szczegóły tutaj.

piechota_niemiecka_mlawa

W tle replika Pz. II, na pierwszym planie obsługa karabinu maszynowego MG 34. fot. www.plock.gazeta.pl

Bitwa pod Mławą była jedną z pierwszych, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Obszar, w którym doszło do starć to nie przypadek, lecz część długo przygotowywanego planu „Fall Weiss”, który miał zadziwić cały świat skutecznością i szybkością działania. Jak doszło do bitwy? Spoglądając na przedwojenną mapę Polski wprawne oko od razu wychwyci fatalny układ granic, jakie wojsko polskie musiało bronić. Zachodnia granica pozbawiona była naturalnych przeszkód znacznie ułatwiając zadanie atakującym. Województwo Wielkopolskie, samo „pchało się” w kleszcze niemieckich armii atakujących z rejonu Śląska i Pomorza Zachodniego. Nad Warszawą wisiała „chmura gradowa”, czyli Prusy Wschodnie. Właśnie stamtąd szła najkrótsza droga od granicy III Rzeszy do stolicy Polski. Starcie w rejonie Mławy było więc nieuniknione.

czolg_niemiecki_mlawa

Utartym mitem są szarże polskiej kawalerii na czołgi. Polscy ułani walczyli z niemieckimi czołgami, ale za pomocą broni ppanc. Na zdjęciu uszkodzony Pz. II.

O świcie 1 września 1939 roku, niemiecka 3 armia w sile czterech dywizji piechoty, dywizji pancernej „Kempf” i brygady kawalerii uderzyła w kierunku na Mławę. Na jej drodze stała armia „Modlin” w sile dwóch dywizji piechoty, dwóch brygad kawalerii oraz oddziałów obrony narodowej. Silna obrona powstrzymała rozwijające się niemieckie natarcie. Podobnie wyglądał drugi dzień wojny, jednakże nocą z 2 na 3 września Niemcy przegrupowali dywizję pancerną, która oflankowała wschodnie skrzydło broniących się polskich wojsk. Tym razem atak był skuteczny. Polskie kontrataki wyprowadzane w rozbieżnych kierunkach i pozbawione wsparcia artyleryjskiego skazane były na porażkę. Brak było też koordynacji działań dużych jednostek polskich, co ułatwiło Niemcom realizację postawionych przed nimi zadań. Sukces Niemców umożliwił 3 armii rozwinąć manewr oskrzydlający Warszawę, co miało znaczący wpływ na całą kampanię wrześniową.

Program rekonstrukcji:

30 sierpnia 2013 r. (piątek)

od 10.00

• piknik militarny

od godz. 18.00

• Teatralne widowisko uliczne – Nalot Bombowy na Mławę „Pamiętaj! Nim pozostanie po Nas tylko milczenie…”
• Zapalenie symbolicznych zniczy w parku miejskim oraz w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w Mławie
• Koncert  na Estradzie w Parku Miejskim  – Zespół Cantare, Mławska Orkiestra Dęta w programie patriotycznym

31 sierpnia 2013 r. (sobota)

od godz. 10.00

• pokazy sprzętu wojskowego
• godz. 15.00 Oficjalne uroczystości 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Bitwy pod Mławą
• godz. 16.00 WIDOWISKO HISTORYCZNE – REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ

1 września  2013 r. (niedziela)

godz. 17.00

• Koncert patriotyczny z okazji 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Bitwy pod Mławą

Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie na www.bitwa1939.mlawa.pl

Modelstory 29 sierpnia 2013 GŁÓWNA, NIUSY