CHIEFTAIN W ZAMIAN ZA T-72

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wzbogaciło się o nabytek, którego próżno szukać w innych muzeach na terenie Polski. To Chieftain, brytyjski czołg podstawowy, który przybył do Polski wprost z kolebki broni pancernej, dawnego poligonu, a dziś muzeum czołgów w Bowington.

Brytyjczycy otrzymali z kolei T-72. Będzie to kolejny w zbiorach brytyjskiej placówki pojazd tego typu. Do wymiany doszło w przeddzień święta Wojska Polskiego, na terenie bydgoskiej placówki. Otrzymany egzemplarz Chieftaina, został wyprodukowany w 1972 roku. Od 1974 do 1988 roku stacjonował w Niemczech, gdzie wchodził w skład tzw. BOAR (British Army of the Rhein). Pojazd przeszedł kilka modyfikacji, tak że ostatnia jego wersja oznaczona była jako Mark 11. Oznacza to, że rozbudowano pancerz, a także zainstalowano termowizyjny system obserwacji i kierowania ogniem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chieftain na tym zdjęciu w Bowington, niebawem zostanie udostępniony miłośnikom broni pancernej w Polsce. Jeden egzemplarz będzie wyeksponowany w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

W latach 90- tych “bydgoski” Chieftain znalazł się na emeryturze, a od 1999 roku pełnić miał rolę celu poligonowego. Na szczęście nie doszło do tego i już niebawem rodzimi miłośnicy broni pancernej będą mogli przyjrzeć się z bliska temu ciekawemu eksponatowi. Chieftain był brytyjskim czołgiem podstawowym, którego historia rozpoczęła się w latach 50-tych. Na początku lat 60-tych została uruchomiona masowa produkcja, która trwała do końca lat 70-tych. Był eksportowany, głównie do krajów bliskiego wschodu. Z radzieckim sprzętem miał okazję zetknąć się w boju w latach 80-tych podczas wojny Iracko-Irańskiej. Iracka armia używała wówczas tego typu czołgów. W 1990 roku również walczyły z Irakiem, tym razem podczas operacji “Pustynna Burza”.

Podczas “zimnej wojny” Chieftain był szykowany do starć z radzieckim sprzętem pancernym. Najpierw miały to być T-54 i 55, później T-64, aż wreszcie T-72. Eksponat, który trafił do Polski został wyprodukowany w 1972 roku.

Chieftain jest “pomostem” łączącym Centuriona z Challengerem. Jest znacznie cięższy niż T-72, waży 55 ton, uzbrojony był w armatę kalibru 120 mm. Wyprodukowany był w ilości nieco ponad 2000 egzemplarzy, co przy ilości około 25 tys. Wyprodukowanych T-72 wydaje się kroplą w morzu potrzeb. Na szczęście oba pojazdy nie starły się na osi głównego konfliktu pomiędzy wschodem, a zachodem przy okazji “zimnej wojny” dla potrzeb której Chieftain został skonstruowany.

Modelstory 16 sierpnia 2014 GŁÓWNA, NIUSY