CENTAUR WRESZCIE W POLSCE!

Na tę chwilę czekali wszyscy miłośnicy broni pancernej w Polsce. Centaur jest już nad Wisłą (a w zasadzie Wartą) i mimo upływu lat prezentuje się dobrze. Nowy nabytek Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu najbliższe tygodnie spędzi w warsztacie. Zostanie tam poddany renowacji.

To była niemalże dwutygodniowa epopeja. Najpierw podróż przez całą Europę do bazy Entrocamento, położonej 120 km od Lizbony. Później przyjazd do stolicy Portugalii, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie modelu. Wreszcie powrót do kraju z ładunkiem 20 ton stali, które pamięta czasy II wojny światowej. Dziś jeszcze chwile w błysku fleszy, ale za chwilę zacznie się praca, która Centaura zamieni w Cromwella.

Specjaliści z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przeprowadzą gruntowną renowacje modelu. Nie wiadomo, czy uda im się przywrócić pojazd do stanu jezdnego. – Czołg podarowany nam przez Portugalczyków nie ma silnika, ani skrzyni biegów. Zrobimy jednak wszystko, by uzupełnić te braki – zapowiada mjr Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej. Przed ekipą remontową nie lada wyzwanie. Mechanicy będą musieli „wyczarować” silnik Liberty lub Rolls-Royce Merlin. To właśnie te silniki napędzały szkoleniowego Centaura i bojowego Cromwella.

czolg-hela-general-maczek

Gen. Maczek i pancerniacy pod jego dowództwem jako pierwsi czołgiści spotkali się z panzerwaffe podczas II wojny światowej. W 1944 roku przypomnieli o sobie w wielkim stylu. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak już wspomniałem, prace rozpoczną się nad Centaurem, ale na miejsce ekspozycji wjedzie już Cromwell. Jak to możliwe? Oba pojazdy różniły się jedynie silnikami. Centaur był produkowany, już na początku lat 40-tych. Pojazd wyposażony był w słabszy silnik Liberty. Z tego też względu, czołg, chociaż miał nowoczesną konstrukcję, służył wyłącznie do celów szkoleniowych. Korzystali z niego pancerniacy gen. Stanisława Maczka. Dopiero w styczniu 1943 roku rozpoczęto produkcję mocniejszych silników. Tak powstał Cromwell, który służył w polskiej 1 dywizji pancernej. O pancerniakach generała Stanisława Maczka zrobiło się głośno po bitwie pod Falaise, podczas której, czołgiści zamknęli drogę odwrotu Niemcom. Szlak bojowy zakończyli na terenie III Rzeszy.

Nie wyjaśniłem jednak, w jaki sposób specjaliści z Poznania chcą zamienić Centaura na Cromwella. Na dziś wiemy na pewno, że model otrzyma nowe malowanie odpowiadające temu, w którym Polacy walczyli w latach 1944-45 na froncie zachodnim. Na burcie będzie widniał napis „Hela”. Dokładnie taki sam jak na boku czołgu, którym jeździł gen. Stanisław Maczek.

centaur-portugalia-lizbona

Jeszcze Centaur, jeszcze Portugalia. Od dziś w Polsce, będzie przechodzić metamorfozę. Jako Cromwell przypomni dokonania 1 dywizji pancernej walczącej w latach 1944-45 na froncie zachodnim. fot. www.poznan.naszemiasto.pl

Źródło: www.polska-zbrojna.pl

 

Modelstory 21 czerwca 2013 GŁÓWNA, NIUSY