CENTAUR PONOWNIE W WARSZTACIE

Sprowadzony jeszcze w 2013 roku do Polski czołg Centaur Mk I typ C powrócił z początkiem nowego 2015 roku na warsztat pancernych magików. Czy w przeciągu najbliższych miesięcy uda się doprowdzić pojazd do stanu wystawowego?

Takie informacje z początkiem nwego roku lubię. Ostatni raz pisałem o tym wyjątkowym okazie bodajże w 2013 roku. Nie oznacza to, że w 2014 roku nic się z tym czołgiem nie działo. Wiosną działo się najwięcej. Zdemontowano wieżę, wykonano bliższe oględziny błotników. Później jednak słuch o remoncie zaginął. Tym bardziej cieszy informacja o wznowieniu prac nad tym unikatowym czołgiem. Przypomnę, że celem remontu jest doprowadzanie modelu do stanu wystawowego z możliwością przetaczania.

remont-czolg-centaur

fot. www.muzeumbronipancernej.pl

 

Pojazd został sprowadzony z Portugalii do Polski późną wiosną 2013 roku. Początkowo doniesieina mówiły o tym że Centaur zostanie odremontowany jako Cromwell, czyli czołg na którym walczyły “Czarne diabły” gen. Maczka. Centaur był czołgiem szkoleniowym, który nie brał udziału walk. Pojazdy nie różnią się wizualnie od siebie. Jedyną różnicą był zainstalowany silnik. Centaur był wyposażony w słabszą jednostkę napędową i dlatego zamiast udziału w walkach sprawdzał się jako pojazd szkoleniowy. Dopiero wstawienie nowego silnika dało Anglikom ostateczny produkt, czyli czołg Cromwell.

poznan-centaur-czolg

fot. www.muzeumbronipancernej.pl

 

Prosi się o to aby odrestaurowany Centaur miał wymalowane na boku “Hela”, tak jak było to w przypadku czołgu gen. Maczka. Nie byłoby to zgodne z prawdą historyczną, ale z uwagi, że wizualnych różnić pomiędzy Cromwellem, a Centaurem, “pancerni magicy” mogliby pokusić się o odmalowanie remontowanego czołgu właśnie w taki sposób. Czy tak będzie? Nie wiem. Ciężko też dziś wskazywać konkretną datę ukończenia projektu. Stawiam że będzie to w tym roku i podobnie jak dziś, zostaniemy poinformowani o końcu przedsięwzięcia z nienacka. Wcale się nie gniewam. Lepiej mówić mniej, ale wówczas gdy ma się coś do zaprezentowania, niż paplać że się robi, lub będzie robione, a to w ostatnich latach stało się takie modne. Trzymajmy kciuki za “pancernych magików” i życzmy im w nowym roku dużo odremontowanych czołgów.

Źródło: www.muzeumbronipancernej.pl

Modelstory 2 stycznia 2015 GŁÓWNA, NIUSY