CENTAUR BĘDZIE GRAĆ CROMWELLA

Piątek będzie ważnym dniem dla Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. W Lizbonie odbędzie się uroczystość przekazania czołgu Cruiser Tank Mark VIII Centaur I typ C. Ekipa z poznańskiego muzeum czuwa nad sprawnym przekazaniem modelu już od poniedziałku.

Czołg jest w dobrym stanie, nie posiada tylko skrzyni biegów i silnika. Mimo to, przejdzie renowacje i zapewne stanie się kolejnym eksponatem w wielkopolskiej placówce. Najpierw jednak, oficjalna uroczystość przekazania, w której uczestniczyć będą przedstawiciele polskiego MSZ, ambasador RP w Lizbonie oraz przedstawiciele Wojska Polskiego. Stronę Portugalską reprezentować będą przedstawiciele ministerstwa obrony, które przekazuje czołg Polsce.

Ostatnie miesiące to bez wątpienia dobra passa dla Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Nie zdążyły opaść emocje po niezwykle udanym “pancernym” dniu dziecka, a już wiadomo było, że za chwilę będzie kolejna okazja do świętowania. W jaki sposób odrestaurowany pojazd zostanie wykorzystany? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on przybliżał losy polskich pancerniaków, walczących podczas II wojny światowej na froncie zachodnim. Jak już pisałem w poprzednim wpisie, pojazd na jednym z boków będzie miał wymalowane imię Hela. Tak samo nazywał się pojazd gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej

czolg-Centaur-przekazanie

Centaur w oczekiwaniu na transport. fot. www.muzeumbronipancernej.pl

Tyle, że Polscy pancerniacy używali Cromwella, a nie Centaura. Z zewnątrz niczym się nie różniły. Centaur służył do szkoleń, Cromwell użyto w walce. Dlaczego? Tajemnica tkwi w silniku. W 1941 roku Brytyjczycy opracowali projekt A-27 Cromwell, który miał być wyposażony w silnik Meteor o mocy 600 hp. Problem w tym, że tych silników jeszcze wówczas nie było. Dlatego w zaprojektowany model wstawiono słabszy silnik Liberty o mocy 395 hp. Tak powstał Centaur. Zbyt słabe właściwości jezdne zniechęcały angielskie dowództwo do rzucania w bój nowych czołgów. Służyły one główne do szkolenia załóg.

Dopiero na początku 1943 roku, ruszyła produkcja silników dedykowanych nowemu modelowi. Duża część wyprodukowanych Centaurów zmodyfikowano instalując mocniejszą jednostkę napędową. Czołgi Cromwell wykorzystywano w Europie od pierwszych dni inwazji w Normandii. Służyły m.in. w Polskiej 1 Dywizji Pancernej, 16 Samodzielnej Brygadzie Pancernej.

O sprawie przekazania Centaura pisałem już w tym tekście.

Źródło: www.muzeumbronipancernej.pl

 

Modelstory 13 czerwca 2013 GŁÓWNA, NIUSY