BITWA CZOŁGÓW W NAJBLIŻSZY WEEKEND

Ziemie Śląska podobnie jak inne tereny tzw. “ziem odzyskanych” były świadkiem dwóch epizodów związanych II WŚ. Pierwszy epizod “lajtowy” dotyczył kampanii wrześniowej. Z terenów śląska rozwijały się wówczas uderzenia jednostek GA Południe. Drugi bardziej brutalny wiązał się z nadejściem “wyzwolenia” ziem z rąk Armii Czerwonej.

Przełom roku 44/45 na froncie wschodnim stał pod znakiem oczekiwań na przygotowywane od sierpnia 1944-go roku natarcie sowieckie na tereny dzisiejszej Polski leżące na lewym brzegu Wisły. Wreszcie 12 stycznia rozpoczęła się Operacja Wiślańsko-Odrzańska, która w przeciągu niecałego miesiąca ustanowiła nową granicę frontu na linii Odry i Nysy Łużyckiej. Bronił się jednak Wałbrzych, w okolicach którego rozegrały się starcia pancerne. Właśnie w najbliższy weekend na terenie Stada Ogierów Książ odbędzie się “Bitwa Czołgów”.

Jak donoszą organizatorzy “na placu boju” pojawią ię motocykle, samochody oraz czołgi. Po dwóch stronach frontu staną rekonstruktorzy, którzy ubiorą mundury Wojska Polskiego, Armii Czerwonej, Wehrmachtu oraz SS. Weekend zapowiada się następująco. Już w sobotę (5.07) będzie można oglądać przygotowania do rekonstrukcji. W niedzielę od wczesnych godzin przedpołudniowych będzie można obejrzeć manewry oraz przygotowania do głównej bitwy. O godzinie 15-tej rozpocznie się główne starcie.

To nic, że nie będzie śniegu, jak było to pamiętnej zimy 1945-go roku. Liczy się dobra atmosfera oraz kolejna możliwość spędzenia chwil z historią oraz zapaleńcami, którzy przypominają nam wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Wszak dla młodych to lepsze niż nudne, a i posiadające wiele niedomówień podręczniki historyczne. Udział w takich rekontrukcjach może przecież zainteresować młode umysły i zachęcić do sięgnięcia po konkretne opracowania dotyczące II wojny światowej.

Modelstory 2 lipca 2014 GŁÓWNA, NIUSY